Aktuella bensinpriser och dieselpriser i Europa

Bensin
Dagsaktuella bensin- och dieselpriser i Europa.
Uppdaterad senast 2017-09-01.

LandSuper 95
(SEK / liter)
Premium 98
(SEK / liter)
Diesel
(SEK / liter)
Albanien12.2912.1
Andorra10.3710.948.83
Armenien6.917.26.14
Österrike11.3312.8610.75
Azerbajdzjan5.576.242.88
Vitryssland5.185.665.38
Belgien13.2514.0213.06
Bosnien och Hercegovina10.5611.0410.27
Bulgarien10.2711.5210.37
Kroatien1212.6711.42
Cypern11.6212.111.62
Tjeckien11.0411.7110.56
Danmark13.5413.8211.52
Estland10.8511.2310.85
Finland13.8214.512.19
Frankrike13.1513.7312
Georgien7.588.067.01
Tyskland12.7714.511.04
Storbritannien12.7712.6712.96
Grekland14.515.5512.19
Ungern10.7511.14
Island15.7414.98
Irland13.0612.1
Italien15.9416.2214.98
Lettland10.8511.429.6
Litauen10.9411.629.98
Luxemburg10.9411.529.6
Makedonien9.8910.188.06
Malta12.5811.33
Moldavien8.068.357.01
Montenegro1212.6710.66
Nederländerna15.6516.3212.67
Norge16.717.7615.55
Polen10.1810.859.89
Portugal14.5915.7412.58
Rumänien9.9810.569.98
Ryssland5.766.535.47
Serbien11.421211.81
Slovakien12.5814.5910.75
Slovenien12.1913.0611.62
Spanien11.5212.7710.66
Sverige14.0214.5914.02
Schweiz1212.7713.15
Turkiet12.112.1910.94
Ukraina8.068.457.3
Publicerad i Reseguide